Wojciu/ Październik 18, 2016/ Artukuły/ 0 comments

jesli-chcesz-chdzic-po-wodzie-musisz-wyjsc-z-lodzi-obrazek„ Jeżeli to Ty jesteś, każ mi przyjść do Siebie po wodzie”. Dlaczego św. Mateusz ewangelista podaje ten szczegół? Dlaczego Piotr nie wskakuje po prostu do wody i nie idzie do Jezusa? Cały szkopuł sprawy polega na tym, że autor tej sceny chce pokazać na czym nie polega ryzyko, ale posłuszeństwo! Jak pisze John Ortberg musimy nauczyć się odróżniać autentyczne Boże wezwanie od tego, co jest moim własnym głupim impulsem. „ Sama odwaga nie wystarczy, musi jej towarzyszyć mądrość i rozeznanie” ( John Ortberg). Jezus nie szuka szaleńców, którzy nie myślą i działają pod wpływem impulsu. Droga, którą mają iść, to droga ekstremalnych wyzwań, na której muszą nauczyć się ufać i myśleć i być posłusznymi. Dlatego zanim Piotr wyjdzie z łodzi, musi się upewnić, że w momencie kiedy wysiądzie z łodzi, to będzie to dobrym pomysłem uznanym przez Jezusa. Prosi więc Mistrza o wyraźną decyzję „ Jeżeli to Ty jesteś, każ…”

John Ortberg uważa, że Jezus musiał się w tym momencie uśmiechnąć, a nawet zacząć śmiać, ponieważ uczeń ten był jedyna osoba na łodzi, która „ załapała, o co chodzi.” Jedynie Piotr miał jakieś pojęcie, o co w tym wszystkim chodzi, poza tym Piotr miał dosyć wiary, aby uwierzyć, że on też może wziąć udział w tej ekstremalnej przygodzie. On jedyny zapisany na kartach ewangelii podjął ryzyko z głęboką wiarą, aby spacerować po wodzie.

Share this Post

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*