Wojciu/ Wrzesień 20, 2016/ Artukuły/ 0 comments

blue2-10Jesteś przywódcą? Czy może pragniesz nim zostać? Przywódca, to osoba przewodząca, kierująca, której cechą charakterystyczną jest to, że inni ludzie wręcz pragną jej naśladować oraz łatwo poddają się jej przywództwu. ( bankier.pl)

Natomiast Wikipedia tak opisuje przywódcę: „ …to szczególny rodzaj kierownika, który ma bezpośredni związek z zachowaniami organizacyjnymi. Przywódca, to osoba mająca duży wpływ na podwładnych, którzy wykonują polecenia pożądane przez szefa ze względu na więzi, jakie ich łączą.” ( Wikipedia)

Wymienię teraz główne przyczyny niepowodzeń przywódców wg Napoleona Hilla. Jak się z nimi zapoznanie, to powiedzcie mi w komentarzach, czy się z nimi zgadzacie! 😉

  1. Niezdolność zarządzania szczegółami. Żaden szanujący się Lider nie jest zbyt zajęty, aby zrobić jakaś daną rzecz – zwłaszcza, że wymaga tego jego pozycja.
  2. Niechęć do wyświadczania drobnych przysług. Prawdziwy przywódca wykona dodatkowe zadanie nawet, gdy mu się nie chce, gdy nie ma czasu, gdy nie ma ochoty na to, ponieważ podejmuje się wykonania ZADANIA dla kogoś innego!
  3. Oczekiwanie wynagrodzenia za coś, co potrafią, a nie za praktyczne wykorzystanie tej umiejętności. Godne zapłaty jest to, co zrobią, albo to, do czego nakłonią innych.
  4. Obawa przed konkurencją ze strony podwładnych. Przywódca, który obawia się, że ktoś z jego podwładnych może za chwilę zająć jego miejsce, musi być przygotowany na to, że ta rzecz może za chwilę się ZIŚCIĆ! Bardzo dobry i mocny przywódca szkoli swoich podwładnych, zastępców, by wykonywali za niego powierzone zadania.
  5. Brak wyobraźni. Przywódca nie korzystający z wyobraźni nie kreśli planów, nie potrafi stanąć twarzą w twarz w stosunku do nadchodzących problemów.
  6. Egoizm Przywódcy, który przypisuje sobie wszystkie zaszczyty, nawet te które powinny być „oddane” podwładnym. Dobremu Przywódcy nie zależy na zaszczytach, ale na dobru jego załogi, która dzięki motywacjom lepiej pracuje i rozwija się. Dzięki temu praca zespołowa jest w harmonii.
  7. Brak opanowania powoduje, że pracownicy nie będą szanować swojego szefa, który nie potrafi się opanować i wylewa wszystkie swoje żale na innych.
  8. Brak lojalności sprawia, że podwładni oraz inni pracownicy nie UFAJĄ takiemu Przywódcy. W najbliższym czasie może to doprowadzić do jego rezygnacji ze stanowiska, które piastuje.
  9. Nadużywanie władzy. Dobry Przywódca zachęca swoich pracowników do pracy, a nie wygraża i szantażuje poprzez strach.
  10. Nadużywanie tytułu. Kompetentny Przywódca nie musi używać swojego tytułu żeby wzbudzać respekt wśród swoich pracowników. Dzięki swojej wiedzy, kompetencjom, dobremu podejściu do ludzi, życzliwości i szacunku osiąga tytułu. Przywódca, który tego nie posiada zazwyczaj nie ma nic mądrego do powiedzenia.

Sprawdź swojego Przywódcę wykorzystując te kryteria. A może Ty jesteś Przywódcą, pytanie tylko jakim? 😉

 

Share this Post

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*